| Brand | Kohinoor |
| Country of Origin | Made in India |
| Applicable Industry | Shipbuilding,Gas Industry,Oil Industry,Power Plant |
| Bed Length | 12 Feet |
| Bed Width | 355 mm |
| Cross Slide Travel | 400 mm |
| Distance Between Centre | 2200 mm |
| Height of Centre | 305 mm |
| Lead Screw Diameter | 50.8 mm |
| Lead Screw Pitch | 2 T.P.I |
| Machine Type | All Geared Extra Heavy Duty Lathe Machine |
| Maximum Swing in Gap | 1160 mm |
| Motor Power | 7.5 HP |
| Number of Spindle Speeds | 8 |
| Spindle Bore | 80 mm |
| Spindle Speed Range | 20-200 RPM |
| Swing Over Bed | 850 mm |
| Swing Over Cross Slide | 600 mm |
| Tail Stock Spindle Diameter | 76 mm |
| Tail Stock Spindle Taper Bore | MT-5 |
| Tail Stock Spindle Travel | 260 mm |

Price:
Price 2,80,000 INR / Piece
Minimum Order Quantity : 1 Piece
Feature : High Efficiency, Lower Energy Consumption
Warranty : yes
Automatic Grade : Semi Automatic
Color : colour coated
Price 2,80,000 INR / Unit
Minimum Order Quantity : 1 Unit
Feature : Lower Energy Consumption, High Efficiency
Warranty : yes
Automatic Grade : Semi Automatic
Color : colour coated
Price 85,000 INR / Unit
Minimum Order Quantity : 1 Unit
Feature : Lower Energy Consumption, High Efficiency
Warranty : yes
Automatic Grade : Semi Automatic
Color : colour coated
Price 2,50,000 INR / Unit
Minimum Order Quantity : 1 Unit
Feature : High Performance, Lower Energy Consumption
Warranty : yes
Automatic Grade : Automatic
Color : colour coated
![]() |
INDIA MACHINE TOOLS
All Rights Reserved.(Terms of Use) Developed and Managed by Infocom Network Private Limited. |