| Brand | Kohinoor |
| Country of Origin | Made in India |
| Applicable Industry | Textile,Power Plant,Paper Mills,Shipbuilding,Steel Rolling Mills,Mining |
| Bed Length | 9 Feet |
| Distance Between Centre | 1250 mm |
| Height of Centre | 508 mm |
| Lead Screw Diameter | 50 mm |
| Lead Screw Pitch | 2 T.P.I |
| Machine Type | Belt Driven Extra Heavy Duty Lathe Machine |
| Maximum Swing in Gap | 1420 mm |
| Motor Power | 5 HP |
| Number of Spindle Speeds | 8 |
| Spindle Bore | 104 mm |
| Spindle Speed Range | 20-300 RPM |
| Swing Over Bed | 965 mm |
| Swing Over Cross Slide | 700 mm |
| Tail Stock Spindle Taper Bore | MT-5 |

Price:
Price 2,80,000 INR / Unit
Minimum Order Quantity : 1 Unit
Control System : Human Machine Interface
Material : Mild steel
Warranty : yes
Automatic Grade : Semi Automatic
Price 85,000 INR / Unit
Minimum Order Quantity : 1 Unit
Control System : Human Machine Interface
Material : Mild steel
Warranty : yes
Automatic Grade : Semi Automatic
Price 2,80,000 INR / Unit
Minimum Order Quantity : 1 Unit
Control System : Human Machine Interface
Material : Mild steel
Warranty : yes
Automatic Grade : Semi Automatic
Minimum Order Quantity : 1 Unit
Control System : Human Machine Interface
Material : Mild steel
Warranty : yes
Automatic Grade : Semi Automatic
![]() |
INDIA MACHINE TOOLS
All Rights Reserved.(Terms of Use) Developed and Managed by Infocom Network Private Limited. |