| Cutting Angle | 45 Degree Celsius |
| Feeding Motor Power | 2 kW |
| Frequency | 50 Hz |
| Material | Cast Iron |
| Phase | Single |
| Surface Finished | Color Coated |
| Voltage | 220 V |
| Country of Origin | Made in India |
| Automation Grade | Automatic |
| Table Size | 400x800 mm |
| Spindle Speed | 2800 rpm |
| Weight | 2500 kg |
| Grinding Wheel Size | 250x76.5x40 inch |
| Brand | Kohinoor |
| Grinding Area | 600 X 300 mm |
| Grinding Material | Metal |
| Type of Grinding Machine | Surface Grinding Machine |











Price:
Price 250000.0 INR / Piece
Minimum Order Quantity : 1 Number
Computerized : No
Automatic : Yes
Material : Galvanized Steel
Color : Other
Price 500000 INR / Piece
Minimum Order Quantity : 1 Piece
Computerized : No
Automatic : Yes
Material : Galvanized Steel
Color : Other, colour coated
Price 350000.0 INR / Number
Minimum Order Quantity : 1 Number
Computerized : No
Automatic : Yes
Material : Galvanized Steel
Color : Other
Price 354999.0 INR / Piece
Minimum Order Quantity : 1 Piece
Computerized : No
Automatic : Yes
Material : Stainless Steel
Color : Other, colour coated
![]() |
INDIA MACHINE TOOLS
All Rights Reserved.(Terms of Use) Developed and Managed by Infocom Network Private Limited. |