| Frequency | 50 Hz |
| Phase | Single |
| Surface Finish | Paint Coated |
| Usage/Application | Industrial |
| Voltage | 220 V |
| Country of Origin | Made in India |
| Grinding Wheel | 300 mm |
| Brand | Kohinoor |
| Automation Grade | Semi-Automatic |
| Material | Mild Steel |

Price:
Price 250000.0 INR / Piece
Minimum Order Quantity : 1 Number
Color : Other
Material : Galvanized Steel
Control System : Manual
Product Type : High Precision Surface Grinder Machines
Price 650000 INR / Piece
Minimum Order Quantity : 1 Piece
Color : Other
Material : Galvanized Steel
Control System : Manual
Product Type : Hydraulic Column Movement Surface Grinding Machine
Price 350000.0 INR / Number
Minimum Order Quantity : 1 Number
Color : Other
Material : Galvanized Steel
Control System : Manual
Product Type : Automatic Surface Grinder Machines
Price 354999.0 INR / Piece
Minimum Order Quantity : 1 Piece
Color : Other, colour coated
Material : Stainless Steel
Control System : Manual
Product Type : Hydraulic Surface Grinder Machines
![]() |
INDIA MACHINE TOOLS
All Rights Reserved.(Terms of Use) Developed and Managed by Infocom Network Private Limited. |