| Frequency | 50 Hz |
| Material | Mild Steel |
| Max Swing Over Bed | 500 mm |
| Phase | Single |
| Usage/Application | Industrial |
| Voltage | 220 V |
| Width of Bed | 277 mm |
| Country of Origin | Made in India |
| Brand | Kohinoor |
| Power | 3.7 kW |
| Max Turning Diameter | 500 mm |
| Height of Centre | 8.6 inch |
| Length Of Bed | 9 Feet |

Price:
Price 85,000 INR / Unit
Minimum Order Quantity : 1 Unit
Material : Mild steel
Control System : Human Machine Interface
Product Type : Horizontal
Feature : Lower Energy Consumption, High Efficiency
Price 2,80,000 INR / Unit
Minimum Order Quantity : 1 Unit
Material : Mild steel
Control System : Human Machine Interface
Product Type : Horizontal
Feature : Simple Control, Lower Energy Consumption, High Efficiency
Price 2,80,000 INR / Unit
Minimum Order Quantity : 1 Unit
Material : Mild steel
Control System : Human Machine Interface
Product Type : Horizontal
Feature : Lower Energy Consumption, High Efficiency
Price 2,80,000 INR / Unit
Minimum Order Quantity : 1 Unit
Material : Mild steel
Control System : Human Machine Interface
Product Type : Horizontal
Feature : Lower Energy Consumption, High Efficiency
![]() |
INDIA MACHINE TOOLS
All Rights Reserved.(Terms of Use) Developed and Managed by Infocom Network Private Limited. |