| Automation Grade | Automatic |
| Max Longitudinal Travel of Table | 1000 mm |
| Motor Power | 7.5 kW |
| Slotting Length | 250 mm |
| Country of Origin | Made in India |
| Worktable Diameter | 500 mm |
| Phase | Single |
| Frequency | 50 Hz |
| Material | Mild Steel |
| Brand | Kohinoor |
| Usage/Application | Industrial |

Price:
Price 55,000 INR / Piece
Minimum Order Quantity : 1 Piece
Computerized : No
Feature : High Efficiency, Low Energy Consumption
Cutting Function : Full Automatic
Material : Steel
Price 1,10,000 INR / Unit
Minimum Order Quantity : 1 Unit
Computerized : No
Feature : High Efficiency, Low Energy Consumption
Cutting Function : Full Automatic
Material : Steel
Price 1,10,000 INR / Piece
Minimum Order Quantity : 1 Piece
Computerized : No
Feature : High Efficiency, Low Energy Consumption
Cutting Function : Full Automatic
Material : Steel
Price 60000.0 INR / Unit
Minimum Order Quantity : 1 Unit
Computerized : No
Feature : Good Quality
Cutting Function : Semi Automatic
Material : Steel
![]() |
INDIA MACHINE TOOLS
All Rights Reserved.(Terms of Use) Developed and Managed by Infocom Network Private Limited. |