| Max Slotting Force | 27 kn |
| Number Of Head | Single Head |
| Slotting Speed | 17 m/Min |
| Surface Finish | Paint Coated |
| Worktable Diameter | 1400 mm |
| Country of Origin | Made in India |
| Phase | Single |
| Frequency | 50 Hz |
| Material | Mild Steel |
| Brand | Kohinoor |
| Power | 0.75 HP |
| Usage/Application | Industrial |

Price:
Price 55,000 INR / Piece
Minimum Order Quantity : 1 Piece
Drive Type : Electric
Material : Steel
Control System : Manual
Cutting Function : Full Automatic
Price 70,000 INR / Piece
Minimum Order Quantity : 1 Piece
Drive Type : Electric
Material : Steel
Control System : Manual
Cutting Function : Full Automatic
Price 1,10,000 INR / Piece
Minimum Order Quantity : 1 Piece
Drive Type : Electric
Material : Steel
Control System : Manual
Cutting Function : Full Automatic
Price 60000.0 INR / Unit
Minimum Order Quantity : 1 Unit
Drive Type : Electric
Material : Steel
Control System : Manual
Cutting Function : Semi Automatic
![]() |
INDIA MACHINE TOOLS
All Rights Reserved.(Terms of Use) Developed and Managed by Infocom Network Private Limited. |